Przeszczep włosów został pierwszy raz opisany w 1959 roku przez amerykańskiego lekarza Normana Orentreicha, który powszechnie jest uznawany za pioniera tej dziedziny chirurgii w świecie. Dziś przeszczepy włosów są zabiegami chirurgicznym polegającym na uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach, które uległy wyłysieniu, lub w których owłosienie uległo znacznemu przerzedzeniu. Są to zabiegi cieszące się dość dużą popularnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu:

  • Łysienie pourazowe
  • Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn
  • Łysienie po oparzeniach
  • Łysienie po napromieniowaniu
  • Łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry głowy
  • Uzupełnienie zabiegów rekonstrukcyjnych skóry owłosionej głowy
  • Ubytki owłosienie w okolicy brwi, rzęs, wąsów i brody
  • Ubytki owłosienia okolicy łonowej

Przygotowanie do zabiegu

Każdy lekarz przed zabiegiem udziela pacjentowi wszystkich potrzebnych wskazówek dotyczących przygotowania do zabiegu. Do tych ważniejszych należy unikanie zażywania Aspiryny na 10-12 dni przed operacją. Ze względów estetycznych wskazane jest zapuszczenie dłuższych włosów. Pomogą one bowiem łatwiej zakryć wczesne ślady działalności chirurgicznej.

Głowę należy umyć rano w dniu operacji lub wieczorem w dniu poprzednim.

Rodzaj znieczulenia przy zabiegu

Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas podawania znieczulenia możesz odczuwać niewielkie pobolewania w miejscu iniekcji oraz wzmożone bicie serca. Przed zabiegiem każdy pacjent otrzymuje dodatkowo doustny lek uspokajający. Pozwala on na obniżenie poczucia niepokoju zarówno przed, jak i podczas operacji.

Jak przebiega zabieg?

Każdy przeszczep rozpoczyna się od pobrania fragmentu skóry owłosionej, np. z bocznych i tylnej okolicy głowy. Ma on najczęściej kształt paska o szerokości ok. 1 cm.

Miejsce pobrania jest zszywane szwem ciągłym. Naturalną konsekwencją zabiegu jest blizna, ale z łatwością można ją ukryć pomiędzy włosami. Zależnie od rodzaju skóry głowy blizna może mieć szerokość od 1 mm do 3 mm.

Najczęściej stosowaną techniką przeszczepu włosów jest technika TC, czyli Trichophytic Closure. Ma ona szereg zalet, są to m.in.:

  • Wąska, mało widoczna i estetyczna blizna
  • wzrost włosów poprzez bliznę
  • możliwość krótkiego strzyżenia włosów w okolicy dawczej

Czy przeszczep włosów jest bezpieczny?

Przeszczep włosów jest zabiegiem zupełnie bezpiecznym. Bardzo rzadko, ale niestety zdarzają się przypadki infekcji skóry głowy. Po rozległych zabiegach może wystąpić również osłabienie czucia skóry głowy. Ma ono jednak tylko i wyłącznie przejściowy charakter.

Jak zaczęto wykonywać tego rodzaju zabiegi to zdarzały się przypadki wystąpienia obrzęku czoła i powiek. Dziś, dzięki zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia obrzęk czoła praktycznie nie występuje.