Pocenie się jest naturalnym procesem chłodzenia ludzkiego organizmu. Czasami zdarza się jednak, że przybiera ono nieco patologiczną formę hiperhydrozy, czyli nadmiernej potliwości. Taka przypadłość może być dla wielu osób krepująca i z pewnością utrudnia codzienne funkcjonowanie. Potliwość można leczyć na wiele sposobów, chociażby zmieniając dietę i stosując odpowiednią farmakoterapię. Ostatecznością może stać się również chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych. Nie zawsze bowiem musi być aż tak drastycznie. Dużym powodzeniem u pacjentów cieszy się także leczenie z użyciem toksyny botulinowej polegające na serii iniekcji na obszarze dotkniętym zbyt obfitą potliwością. Rezultaty terapii utrzymują się kilka miesięcy do roku, pozbawiając chorego dyskomfortu i kompleksów.
Nadmierna potliwość
Jest to choroba dotykająca około 5% populacji. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, w znacznym stopniu upośledzając codzienną aktywność i jakość życia ludzi nią dotkniętych. Można wyróżnić miejscową nadpotliwość, która dotyczyć może pach, stóp, dłoni i czoła, a także hiperhydrozę uogólnioną, obejmującą całe ciało. Osoby cierpiące na nadmierną potliwość zauważają u siebie nie wilgotność określonych rejonów ciała, ale nawet spływanie potu strużkami.
Przebieg zabiegu
Przed rozpoczęciem zabiegu dokładnie określa się pole nadmiernej potliwości. Żeby jak najdokładniej zidentyfikować to pola wykonuje się tzw. test Minora, czyli test jodowo-skrobiowy. Polega on na posmarowaniu danego miejsca jodyną, a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Poszukiwane obszary nadmiernej potliwości po dosłownie kilku sekundach ulegają zaczernieniu. Znalezione miejsca nadmiernej potliwości następnie dzieli się na kwadraty 1.5 x 1.5 cm przy pomocy specjalnego roztworu np. fioletu gencjany.
Mechanizm działania botoksu na nadmierną potliwość
Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. Krótko mówiąc zapobiega to wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się najczęściej przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując te uprzednio zablokowane podczas zabiegu. wcześniej zablokowane. Zabieg ten jest więc krótkotrwały. Bowiem efekt leczenia utrzymuje się około 5-6 miesięcy, a po tym czasie zanika.
Przeciwwskazania leczenia nadmiernej potliwości botoksem
Niestety nie każdy może poddać się tego rodzaju zabiegowi. Do głównych przeciwwskazań należą:
- ciąża i okres karmienia piersią
- infekcje w miejscu planowanego podania preparatu
- nadwrażliwość na składniki preparatu
- zabiegowi nie powinni poddawać się również chorzy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, zespołem Eatona Lamberta oraz chorobą znaną pod nazwą miastenia rzekomoporaźna
Metoda jest obecnie najczęściej stosowaną i polecaną jeśli chodzi o leczenie nadmiernej potliwości pach, dłoni lub stóp.
Nadmierna potliwość nie jest niczym przyjemnym. Sama kilka lat temu skorzystałam z tego zabiegu i teraz notorycznie go powtarzam. Bardzo polecam wszystkim mającym tego rodzaju problemy. Może i cena nie jest mała, ale dla mnie potliwość była tak bardzo krepująca, że cena naprawdę nie grała roli.
Nie słyszałem nigdy o tym sposobie leczenia potliwości. Moją zmorą są stopy. Ciekawe czy je też można leczyć w taki sposób. Bardzo fajny tekst, na pewno przydatny dla wielu osób.
Moja żona cierpi na nadmierną potliwością, niestety kompletnie nie wiem, jak jej pomóc, a jest to dość duży problem. Zapoznam ją z waszymi radami, z pewnością będzie zainteresowana zabiegiem 🙂